poniedziałek, 23 marca 2009
Autonomia Uniwersytetu Gdańskiego
piątek, 20 marca 2009
List w sprawie ataku policji na studentów w Barcelonie
Wydział Nauk Społecznych,
Uniwersytet Gdański
Do: Ambasada Królestwa Hiszpanii w Warszawie
Email: emb.esppl@mail.mae.es embesp@medianet.pl
DW: Konsulat Królestwa Hiszpanii w Gdańsku
E-mail: konsulat@profit-consult.com.pl
Pytamy się, jak to jest możliwe, że na terenie Unii Europejskiej dochodzi do aktów policyjnej przemocy w stosunku do ludzi, którzy korzystają z demokratycznego prawa do protestu? Żądamy wyjaśnień w tej sprawie ze strony władz Hiszpanii i domagamy się natychmiastowego zaprzestania stosowania przemocy wobec protestujących studentów! Solidaryzując się z protestującymi studentami w Barcelonie i zgadzając się z ich postulatami, nie zgodzimy się na definiowanie Europejskiej Przestrzeni Edukacyjnej w autorytarny sposób przy użyciu pałek policyjnych.
Wydziałowa Rada Doktorantów
piątek, 13 marca 2009
Usunąć "Jelita/DNA" z budynku Wydziału Nauk Społecznych
Wydziału Nauk Społecznych UG
e-mail: dokwns@ug.gda.pl
pokój A304 budynek WNS
Do:
Dziekan WNS, prof. UG dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska
Do wiadomości:
studenci, pracownicy i doktoranci WNS
dotyczy: usunięcia instalacji "Jelita/DNA" z budynku Wydziału Nauk Społecznych
W nawiązaniu do sytuacji finansowej Wydziału Nauk Społecznych, chcielibyśmy dowiedzieć się o cel oraz koszty montażu i utrzymania instalacji przypominającej ogromne jelita lub spiralę DNA, która pojawiła się w budynku WNS. Nasze zastrzeżenia budzą:
- głośny szum "dekoracji", który zakłóca przestrzeń wspólną i uniemożliwia odpoczynek i wymianę myśli;
- niepotrzebne zużycie energii elektrycznej, co jest sprzeczne z ideą zrównoważonego rozwoju, o której mówi się na uniwersytecie (w trakcie zajęć, konferencji i przy składaniu wniosków o finansowanie badań);
- koszty związane z utrzymaniem nowego-tworu w sytuacji obcinania wydatków na bieżące funkcjonowanie Wydziału (papier, tablice informacyjne, nowe komputery) oraz w kontekście niewypłacania stypendiów doktoranckich;
- walory estetyczne "rzeźby" Jelita/DNA, która po pierwsze nie koresponduje z przedmiotem zainteresowań nauk społecznych, co więcej może być interpretowana jako dominacja paradygmatu pozytywistyczno-przyrodniczego. Po drugie, instalacja nie zawiera żadnych wartości artystycznych, jest tandetna (budzi skojarzenia z wystrojem centrów handlowych, sal weselnych, szpitali) i całkowicie nie pasuje do charakteru wnętrza. Po trzecie Jelita/DNA zasłaniają sklepienie budynku uniemożliwiając podziwianie niesamowitej mozaiki stworzonej z krzywizn dachu i odbijającej się w nim rzeczywistości/struktury budynku;
- brak konsultacji ze społecznością Wydziału przed wprowadzaniem zmian we wspólnej przestrzeni.
W związku z powyższym wnioskujemy o całkowite usunięcie konstrukcji z holu budynku WNS. Jednocześnie chcemy zaznaczyć, że przestrzeń budynku nauk społecznych powinna być otwarta na nowoczesną sztukę. Cieszylibyśmy się widząc w tej przestrzeni czasowe ekspozycje, które prezentowałyby współczesny stan myśli i zróżnicowany obraz świata. Zależy nam, by były to ekspozycje niekłócące się z zasadami zrównoważonego rozwoju, a więc nie wymagające dużego zużycia zasobów naturalnych. Jako doktoranci służymy radą i pomocą przy realizacji tego typu przedsięwzięć.
Z poważaniem
Wydziałowa Rada Doktorantów
Odpowiedź Pani Dziekan:
środa, 4 marca 2009
KRYTERIA PRZYZNAWANIA STYPENDIUM ZA WYNIKI W NAUCE NA STUDIACH DOKTORANCKICH NA WYDZIALE NAUK SPOŁECZNYCH UG
Dla I roku:
Stypendia dla I roku przyznawane są w oparciu o punktację z rekrutacji. W zależności od ilości pieniędzy do podziału komisja stypendialna każdorazowo ustala wysokość i ilość wypłacanych stypendiów oraz limit punktów, który kwalifikuje do otrzymywania stypendium. Całkowita kwota stypendiów dla I roku nie powinna przekraczać 25% całkowitej kwoty stypendiów wypłacanych dla wszystkich lat studiów doktoranckich. Decyzja o nieprzyznaniu stypendiów dla I roku może być podjęta wyłącznie z powodu niewystarczającej ilości pieniędzy lub braku możliwości rozstrzygnięcia, komu stypendia się należą.
Dla II, III, IV roku:
Stypendia dla II, III, IV roku przyznawane są w oparciu o punktację zgodną z poniższymi zasadami. W zależności od ilości pieniędzy do podziału komisja stypendialna każdorazowo ustala wysokość i ilość wypłacanych stypendiów oraz limit punktów, który kwalifikuje do otrzymywania stypendium. Całkowita kwota stypendiów dla II, III, IV roku nie powinna przekraczać 75% całkowitej kwoty stypendiów wypłacanych dla wszystkich lat studiów doktoranckich
I. PUBLIKACJE
(opublikowane lub przyjęte do druku w ostatnim roku akademickim od października do września – nie można zgłaszać tej samej publikacji dwa razy, przed i po opublikowaniu)
1. Recenzowane publikacje w języku innym niż polski 14 pkt.
2. Recenzowane publikacje w języku polskim 12 pkt.
3. Nierecenzowane publikacje o charakterze naukowym 3 pkt.
4. Recenzja książki opublikowana w czasopiśmie naukowym 2 pkt.
5. Opublikowane tłumaczenie tekstu naukowego 1 pkt.
II. WYSTĄPIENIA1. Referat na międzynarodowej konferencji 4 pkt.
2. Referat na krajowej konferencji 3 pkt.
3. Inna forma wystąpienia (np. poster na konferencji, otwarty wykład, prezentacja na seminarium) 2 pkt.
III. PRAKTYKI I DZIAŁALNOŚĆ ORGANIZACYJNA
1. Organizacja konferencji (udział w komitecie organizacyjnym), redagowanie książek lub czasopism o charakterze naukowym (bycie redaktorem) 6 pkt.
2. Staże naukowe poza UG 3 pkt.
3. Prowadzenie zajęć w ramach asystenckiej praktyki dydaktycznej 0,5 pkt. za 45 min. (godzinę lekcyjną)
4. Inna praktyka asystencka 1 pkt.
5. Udział w projekcie badawczym prowadzonym na WNS UG 1 pkt.
6. Pomoc przy organizacji konferencji lub innych wydarzeń na WNS UG 1 pkt.
IV. ŚREDNIA OCEN
1. 5,0 – 2 pkt.
2. 4,9 – 4,0 – 1 pkt.
wtorek, 3 marca 2009
Postulaty
1. Chcemy wykreślenia "może" z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, w punkcie, gdzie mowa o stypendiach (art. 200), a tym samym ustanowienia źródła finansowania tych stypendiów z dotacji budżetowej, czyli niech ministerstwo znajdzie pieniądze na stypendia doktoranckie.
2. Domagamy się odprowadzania składek emerytalnych doktorantom na zasadach podobnych jak odprowadzana jest składka zdrowotna. W sytuacji, gdy ktoś nie pracuje na etacie, to wpada w emerytalną próżnię, a za 40 lat za coś będzie trzeba żyć.
3. Zniesienie opłat za studia, czyli o bezpłatne studia zaoczne + głosowanie w Senacie UG przeciwko wszelkim opłatom (jeżeli dotychczas tak się nie działo)
4. Zobowiązanie przedstawicieli doktorantów oraz Władz Uczelni do występowania na rzecz ustanowienia gwarancji utrzymania bezpłatnej edukacji w Europejskim Obszarze Edukacyjnym (European Educational Space)
5. Upowszechnienie wśród doktorantów informacji o Światowym Tygodniu Działań na rzecz Odzyskania Edukacji oraz zebranie informacji o działaniach na poszczególnych wydziałach.
poniedziałek, 2 marca 2009
Warsztaty dydaktyczne
Wykładowco! Chcesz wiedzieć, jak lepiej prowadzić zajęcia dydaktyczne?
Chcesz podyskutować na temat nauczania akademickiego?
WARSZTATY DYDAKTYCZNE,
na których:
2. będziemy rozwijać umiejętności uczenia i uczenia się, oceny i analizy pracy własnej oraz umiejętności pracy w grupie
3. będziemy hospitować wykłady i ćwiczenia
4. i...
Pierwsze spotkanie, na którym zajmiemy się:
- rolą studenta na uniwersytecie
- celami nauczania
- specyfiką dydaktyki uniwersyteckiej
- wolnością i przymusem na uniwersytecie
odbędzie się w sobotę 7. marca o godz. 15.00 w sali nr A209/210 w budynku WNS